Rehabilitacja po covid-19 – jak ją przeprowadzić?

Przejście koronawirusa nie jest wcale równoznaczne z natychmiastowym odzyskaniem dawnego prawidłowego zdrowia. Tak zwani ozdrowieńcy w większości przypadków jeszcze przez bardzo długi czas zmagają się z różnymi problemami. Najczęściej tyczą się one górnych dróg oddechowych. Koronawirus potrafi dać im popalić i przez to nawet po przejściu choroby ludzie narzekają na nawracające bóle gardła, ogólne zmęczenie, rozbicie czy nawet trudności z oddychaniem. Rehabilitacja po covid-19 jest więc bardzo ważna i po prostu trzeba się na nią zdecydować. Uszkodzenia płuc są na ogół odwracalne. A im szybciej zadba się o swoje zdrowie po przebytej chorobie, tym większa szansa na jego pełne odzyskanie i błyskawiczny powrót do formy.

Te wszystkie negatywne konsekwencje przebytej choroby nie są w żadnym wypadku teoriami spiskowymi czy informacjami wyssanymi z palca, tworzonymi przez ludzi, którzy o medycynie nie mają zielonego pojęcia. W badaniach przeprowadzonych na grupie licznej pacjentów wykazano, że nawet u osiemdziesięciu procent pacjentów może dość do negatywnych zmian w tkance płucnej właśnie po covid-19. Nie wiadomo jeszcze, czy te nieprawidłowości mogą później same zniknąć. Jest jeszcze za wcześniej, by móc to stwierdzić. Lekarze są jednak pewni, że szybkie rozpoczęcie rehabilitacji po covid-19 to jeden z lepszych sposobów na najszybszy powrót do pełnego zdrowia i przede wszystkim do zdrowych płuc. Rehabilitacja powinna uwzględniać przede wszystkim ćwiczenia oddechowe. Jeżeli pacjent wymaga natomiast skorzystania z bardziej intensywnej terapii, bo nie jest w stanie rehabilitować się samodzielnie na własną rękę, powinien on skierować swoje kroki do Sanatorium Bristol w Busku Zdrój. Tam skorzysta z pomocy różnych specjalistów, którzy na pewno dobrze się nim zajmą.

Ogólnie rzecz biorąc każda choroba może pozostawić jakieś ślady w organizmie. Żadna nie będzie obojętna dla ciała człowieka. Z tego względu po przebyciu covid-19 należy jeszcze mocniej o siebie dbać, czyli zdrowo się odżywiać, spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, wysypiać się oraz praktykować jakąś aktywność fizyczną. Absolutnie każdy człowiek powinien też regularnie się badać. Od czasu do czasu warto nawet sprawdzić stan swoich płuc, zwłaszcza jeśli pali się papierosy albo używa się innych wyrobów nikotynowych. Ogólnie rzecz biorąc jakiekolwiek używki najlepiej jednak po prostu rzucić. Ani alkohol, ani papierosy, ani tym bardziej narkotyki nie są nikomu potrzebne do szczęścia. One tylko pozornie poprawiają nastrój.